www.pchela-1902.dir.bg

  [BG]   RU   EN  

 
Рейтинг: 3.00
(61)
ВЪВЕДЕНИЕ В ...
ИСТОРИЯ НА ...
МЕДОНОСНИ ПЧЕЛИ
Форми Apis mellifica L.
Фамилия Apis mellifica L.
Анатомия Apis mellifica L.
ЖИЛИЩА НА ПЧЕЛИТЕ
ПРИБОРИ И ИНВЕНТАР
ВРЕДИТЕЛИ НА ПЧЕЛИТЕ
БОЛЕСТИ ПО ПЧЕЛИТЕ
МЕДОНОСНИ РАСТЕНИЯ
ПРАВИЛА ЗА РАБОТА
ПЧЕЛНИ ПРОДУКТИ
БЪЛГАРСКИТЕ ПЧЕЛАРИ
СВЕТОВНИТЕ ПЧЕЛАРИ
Фото ПАНОРАМА
VIP ОБЯВИ


APIS КАЛЕНДАР APIS НОВИНА APIS ПОХОД ОБЯВИ ВРЕМЕТО ВРЪЗКИ ЧЛЕНОВЕ КОНТАКТИ

ИСТОРИЯ НА ... / Апимондия

Апимондия
08.09.11 00:00
Основана 1949 г., утвърдена 1954 г. ,приета България 1961 г.
  Наименованието на международната асоциация на националните пчеларски организации. Тя е основана през 1949 г. по предложение на пчеларските съюзи на Швейцария, Франция и Англия и утвърдена през 1954 г. Основна задача на тази организация е да разширява връзките между пчеларите и да спомага за бързото разпространяване на техническите и научните постижения в областта на пчеларството в различните страни по света. В нея членуват пчеларските съюзи на отделните държави,  а също и други организации, чиято дейност е тясно свързана с пчеларството. Общия брой на членовете й сега е 62 страни в някои по две организации (към 1991 г.)
 Организационния живот на пчеларите от различните страни на света до края на Втората световна война е много нередовен. Той се засилва и активизира след Втората световна война и особено след създаването на "Апимондия", откогато започват да се свикват по редовно международните пчеларски конгреси- последният 33-ти следваше да се проведе в Югославия, като постепенно се увеличава броя на страните членки.
 Апимондия съдействува за уреждането на конгреси,срещи, за обмяна на опит, за съвместна работа и сътрудничество между учените, специалистите и производствениците-пчелари от всички страни на света. Върховен неин ръководен орган е Общото събрание. Всяка страна членка има право на един глас независимо колко нейни пчеларски организации са членове. Седалището на "Апимондия" е в Рим. Сега в нея са изградени седем комисии, които оглавяват и разработват въпросите от съответните области на пчеларството, в т.ч. и за пчеларството в развиващите се страни. В помощ на тези комисии се създават работни групи във всяка страна.
 Към "Апимондия" е организирана международна обменна централа за пчеларски публикации и документация в международната пчеларска библиотека в Рим. От 1966 г. "Апимондия" издава списание "Апиакта" на руски, френски, английски, немски и испански език, а през 1989 и 1990 г. - и на български. Годишно излизат 4 книжки с по 32 страници. Чрез международната централа се уреждат международни панаири и изложби по пчеларство, сключват се търговски сделки и др. В Букурещ функционират Издателството и Международния институт по пчеларска технология и икономика.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.6083