www.pchela-1902.dir.bg

  [BG]   RU   EN  

 
Рейтинг: 3.00
(61)
ВЪВЕДЕНИЕ В ...
ИСТОРИЯ НА ...
МЕДОНОСНИ ПЧЕЛИ
Форми Apis mellifica L.
Фамилия Apis mellifica L.
Анатомия Apis mellifica L.
ЖИЛИЩА НА ПЧЕЛИТЕ
ПРИБОРИ И ИНВЕНТАР
ВРЕДИТЕЛИ НА ПЧЕЛИТЕ
БОЛЕСТИ ПО ПЧЕЛИТЕ
МЕДОНОСНИ РАСТЕНИЯ
ПРАВИЛА ЗА РАБОТА
ПЧЕЛНИ ПРОДУКТИ
БЪЛГАРСКИТЕ ПЧЕЛАРИ
СВЕТОВНИТЕ ПЧЕЛАРИ
Фото ПАНОРАМА
VIP ОБЯВИ


APIS КАЛЕНДАР APIS НОВИНА APIS ПОХОД ОБЯВИ ВРЕМЕТО ВРЪЗКИ ЧЛЕНОВЕ КОНТАКТИ

Анатомия Apis mellifica L. / Кръвоносна система

Кръвоносна система
12.10.11 23:31
  Кръвоносната система на пчелите е сравнително просто устроена —един тръбен кръвоносен съд, съставен от 2 части : сърце и аорта. Сърцето се състои от 5 камерки и е разположено в коремчето, а аортата е тръбичка, която преминава през гърдите в главата.
  Всяка камерка навлиза с предната си част в задната част на по-предната. В мястото на съединяването на една камерка с друга се намира отвор с клапичка, който се открива напред и позволява преминаването на кръвта само в посока отзад напред. Най-задната камерка завършва сляпо. Всяка камерка освен това има по два странични отвора (остии), през които кръвта от телесната празнина навлиза в сърцето. Горната стена на сърцето е свързана с гръбната стена на коремчето посредством съединително-тъканни нишки, а странично посредством т.нар. криловидни мускули с гръбната диафрагма. В коремчето се намират 2 диафрагми гръбна, която е разположена между сърцето и храносмилателния канал, и коремна — междунервната верига и храносмилателния канал. Те разделят общата коремна кухина на три дяла, но недостигат до стените на тялото. Диафрагмите могат да се свиват и разпускат; на тях се намират отвори, през които кръвта може да преминава от един дял на коремната кухина в друг.
Въпреки липсата на кръвоносни съдове (вени и артерии) кръвта в тялото на пчелата се движи в определена посока. Това става благодарение на ритмичните свивания и разпущания на сърцето и на диафрагмите и дихателните движения. Сърцето направлява потока откръв от коремчето към главата.При разширяване на камерите кръвта от горния дял през страничните отвори на камерите навлиза в сърцето. При свиване страничните отвори на камерите се затварят при което кръвта може да се движи само напред, от една по задна камера в следващата, разположена пред нея, а след това през аортата - в главата. Там тя облива мозъка, слюнчените жлези и след това се насочва обратно към гърдите и коремчето. Във вълнообразно движение на коремната диафрагма кръвта се изтиква от гърдите към края на коремчето. Едновременно с това чрез вертикални колебателни движения на същата диафрагма става възможно част от кръвта да премине в общата коремна кухина. Тук тя облива храносмилателният канал и приема от него готовите хранителни вещества. Пречистената през малпигиевите тръбици и обогатена с хранителни вещества кръв преминава през гръбната диафрагма в околосърдечната празнина, а от нея през страничните отвори на сърдечните камери на сърцето.
 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1193